I když máme zdánlivě správně provedenou střechu včetně zateplení, přesto se stává, že jsou místnosti v horkém létě v podkroví rodinného domu velmi přehřáté a téměř neobyvatelné. A to hlavně večer, kdy v podkroví máte i 30 °C a Vám se nedaří usnout. Ráno se budíte unavení a zpocení. Jak je to možné?
Podle průzkumů je každý pátý Čech nespokojený s tepelným komfortem v jeho obydlí. Na vině je často izolace. Nedostatečná nebo nesprávná tepelná izolace zapříčiní nechtěný prostup sálavého tepla až do interiéru a pak je s horkem problém. Sluneční paprsky svojí intenzitou prohřívají postupně všechny vrstvy střechy. Pod krytinou může být i přes 70 °C, a tato extrémně vysoká teplota má tendenci kvůli zvýšenému teplotnímu spádu pronikat do interiéru. Důležité je také zdůraznit, že vlivem této vysoké teploty dochází k snížení schopnosti izolantu izolovat teplo, snižuje se tedy jeho lambda.
Máte v podkroví vedro jako v sauně? Poradíme, jak si zajistit pohodu i v teplých letních dnech
Cílem je zastavit prostup tepla do interiéru
Základní jednotkou, která posuzuje tento prostup tepla, je takzvaný Fázový posun konstrukce. Jednoduše se jedná o čas, za který začne prostupovat sálavé teplo z exteriéru do interiéru. Tedy: kdy přes vaši střechu sálavé teplo prostoupí do podkroví.
Jak funguje fázový posun?
Fázový posun teploty označuje časový rozdíl mezi okamžikem, kdy vnější teplota dosáhne svého maxima (nebo minima), a okamžikem, kdy se teplota v interiéru budovy změní v reakci na tuto vnější teplotní změnu. Jedná se o vlastnost stavebních materiálů, zejména těch s dobrými tepelnými akumulačními schopnostmi, které mohou modulovat teplotní pohyby přes stěny a střechy budovy.
Představte si například podkroví v horkém létě. Během dne slunce ohřívá vnější povrch střechy nad podkrovím. Tento tepelný zisk se však neprojeví v podkroví okamžitě. Kvůli tepelné kapacitě a vodivosti materiálů, z nichž je střecha vyrobena, trvá nějaký čas, než se teplo dostane skrze souvrství střechy (tzn. krytina, laťování, tepelná izolace, sádrokarton, atd.) do podkroví. To znamená, že když vnější teplota dosáhne svého maxima v poledne, teplota v podkroví může dosáhnout svého maxima až o několik hodin později.
Co najdete v plném článku?
- Fázový posun teploty: Co to je a jak funguje? Jaké materiály poskytují nejlepší fázový posun a jak je kombinovat, abyste dosáhli optimálního efektu?
- Světlá vs. tmavá střešní krytina: Jaká je pravda o odrazivosti barev a jak vás to může uchránit před vysokými teplotami?
- Odvětrání střechy: Proč je dobré věnovat pozornost odvětrávání a jakým způsobem to působí na teplotu v podkroví?
- Vlastnosti tepelné izolace: Co všechno ovlivňuje kvalitu izolace a na co byste měli klást důraz při výběru?
- Srovnání různých druhů izolace: Jak si vedou různé tepelné izolace, co se fázového posunu týče?
- Další tipy a triky: Od odrazivých materiálů až po dřevěné bednění, které mohou udělat zázraky v boji proti vysokým teplotám.
Nevyznáte se v izolacích a netušíte, proč bývá vaše podkroví v létě přehřáté, i když máte zdánlivě dobře zaizolovanou střechu? Co je fázový posun, a jak vám může přinést lepší spánek a úsporu nákladů?
Prozradíme vám, co stojí za přehříváním podkroví a jak tomuto problému při stavbě nebo rekonstrukci střechy zcela předejít. Nenechte si ujít náš podrobný článek věnovaný optimalizaci tepelné pohody v podkroví a celkově v domě.