Střecha korunuje dům a správně zvolená střešní krytina poskytuje nejen bezpečí vašemu domovu před rozmary počasí, ale plní i estetickou funkci. Jedno z řešení, které splňuje zmíněné požadavky jsou maloformátové střešní krytiny s rozměrem do 40 x 40 cm. Jsou to tzv. skládané střešní krytiny, k jejímž hlavním představitelům patří eternit, břidlice a všechny jejich imitace. Všechny tvary těchto krytin vycházejí z jedné jediné předlohy, z jednoho jediného typu střešní krytiny, a to je břidlice.
Břidlice je označení pro usazené částečně metamorfované horniny s jemnou zrnitostí vzniklé z jílovců a prachovců (jílu a prachu). Jinými slovy břidlice je přírodní kámen. Břidlice byla od nepaměti využívaná, mimo jiné, jako přírodní střešní krytina. První použití je téměř dva a půl tisíce let staré a tyto střešní krytiny se ve starověku i středověku používaly zejména na různé významné stavby, například hrady, zámky, sakrální stavby, kostely, katedrály nebo různé stavby, které měly reprezentovat danou osobu, stát apod. V neposlední řadě můžeme najít břidlicové střechy i na rodinných domech po celé Evropě. Jinými slovy tato střešní krytina reprezentovala majitele. Vzhledem k tomu, že tato krytina se používala celá staletí a nebyly jiné technologie, tak samozřejmě byla velmi žádaná.
Struktura tradiční břidlicové krytiny
Břidlice může být upravena do tzv. střešních šablon ve tvaru čtverců, obdelníků, bobrovek, šupin s různými rozměry. Největší rozmach zažily břidlicové střechy v Evropě od roku 1870 do první světové války, za což břidlice vděčí své extrémně nízké nasákavosti vody. V dnešní době se břidlice řadí mezi luxusnější střešní krytiny. Vyniká především přirozenou přírodní krásou a trvanlivostí. Trvanlivost střechy z břidlicového šindele nebo tašek se odhaduje až na stovky let. Díky velmi nízké absorbitě vody je materiál velmi odolný i v průběhu mrazů. Díky své nízké vodivosti má navíc i izolační vlastnosti. Pokud uvidíte na střeše břidlici, tak je to krytina, která je nenapodobitelná vzhledem k různým přírodním odleskům a různým vybarvením, které jsou typické pro danou lokalitu, kde se břidlice těží. Břidlice je jako jediná, ze všech krytin zmiňovaných v tomto článku, přírodního původu.
Břidlice bývala historicky velice oblíbenou střešní krytinou
Od břidlice k eternitu
S nástupem průmyslové revoluce přišly první krytiny, které břidlici imitovaly. Bylo to právě v českých zemích, kde před více jak 100 lety se objevila první imitace, první
eternit, eternitová šablona, čtverec o rozměru 40 x 40 cm, který měl useknuté rohy. Dostala jméno „česká šablona“. Po položení vypadá tato krytina pouze jen jako čtverec.
Jeden z důvodů, proč eternit jako takový byl vynalezen, byla cena břidlice. Břidlice sama o sobě je materiál, který je drahý nejen na výrobu, na vytěžení z lomu, ale i na montáž samotnou. Je nutno umět velmi dobře pokrývačské řemeslo, protože tyto šablony je potřeba si umět dotvarovat přímo na stavbě na tvary, které potřebujete pokládat, čímž se dílo hodně prodražuje.